Poniżej znajdziesz ogólne informacje o Banku.
Bank Spółdzielczy w Rajczy jest lokalnym bankiem o wyłącznie polskim kapitale, świadczącym usługi finansowe na terenie województwa śląskiego.
Staramy się być solidną, nowoczesną, a zarazem bezpieczną instytucja finansową. Oferta Banku zmieniana jest i dostosowywana wraz ze zmieniającymi się warunkami rynkowymi i gospodarczymi, w miarę rosnących potrzeb i oczekiwań Klientów.
Specjalizujemy się w obsłudze zarówno klientów detalicznych, rolników, małych i średnich przedsiębiorstw oraz budżetów gmin. Naszym Klientom oferujemy szereg produktów oraz usług finansowych, m.in. prowadzenie rachunków bieżących i pomocniczych, kredyty gospodarcze, kredyty hipoteczne, kredyty o preferencyjnych stopach procentowych dla sektora rolnego i rolników indywidualnych, świadczące o nowoczesności naszego Banku produkty i usługi elektroniczne – bankomaty, karty płatnicze, Internet Banking, Home Banking, SMS Banking.
Nasze atuty to: korzystne oprocentowanie lokat terminowych i kredytów, niskie prowizje za dokonywane operacje bankowe.
Na uwagę zasługuje fakt, że Bank nasz wspiera szereg inicjatyw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, a także dobroczynnych, chcąc w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w środowisku, w którym funkcjonujemy.
Historia Banku
Historia Banku Spółdzielczego w Rajczy sięga początku XX wieku. Za narodziny tej instytucji należy uznać zgromadzenie założycielskie „Spółki Oszczędnościowej i Pożyczek”, które odbyło się we wrześniu 1912 roku. Kierowana przez zarząd spółka udzielała kredytów, a w późniejszym czasie zajmowała się gromadzeniem wkładów oszczędnościowych. W 1916 roku liczyła już 250 członków.
W 1925 roku spółka zmieniła swoja nazwę na „Kasę Stefczyka” aż do wybuchu II wojny światowej, a po jej zakończeniu do 1950 roku pozostała pod tą nazwą. „Kasę Stefczyka” przemianowano w 1950 roku na Gminną Kasę Spółdzielczą.
Bank Spółdzielczy w Rajczy, którego nazwa obowiązuje od 1970 roku należy do Zrzeszenia Banków Polskiej Spółdzielczości. Posiada dziś własny, nowoczesny budynek, w którym mieści się Centrala Banku oraz swój Oddział w Ujsołach. Obsługuje gminy Rajcza i Ujsoły oraz klientów z powiatu żywieckiego i powiatów ościennych. Posiada 4 bankomaty – w Rajczy, Ujsołach, Zwardoniu i Milówce.
Misja Banku
Bank Spółdzielczy w Rajczy umacnia swoją pozycję, broni swej samodzielności i liczy się na lokalnym rynku. Misją Banku jest zapewnienie pełnego zakresu usług bankowych dla rolników, osób fizycznych, przedsiębiorców, spółdzielni i spółek oraz jednostek budżetowych na terenie Gminy Rajcza i Ujsoły oraz innych klientów z terenu naszego działania.
Grupa BPS.
Obecnie Bank jest zrzeszony w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie stanowiąc część „Grupy BPS” tworzącej ponad 357 zrzeszonych Banków Spółdzielczych.
Doświadczenia oraz wsparcie Grupy są niezwykle cenne i w znacznym stopniu zwiększają zarówno możliwości, jak i potencjał Banku Spółdzielczego w Rajczy. Dzięki przynależności do zrzeszenia BPS nasi klienci zyskują obok dotychczasowej elastyczności i szybkości działania także możliwość korzystania z siły grupy.
Grupa BPS pomimo ogólnopolskiego charakteru za jedno z głównych zadań uważa wspieranie rozwoju regionalnego i lokalnego.
Gwarancja BFG
Środki pieniężne zgromadzone w Banku Spółdzielczym w Rajczy objęte są ustawowym systemem gwarantowania zgodnie z ustawą z dnia 14.12.1994r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym – tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 9, poz. 131 z późn. zm. (szczegółowe informacje na temat systemu gwarantowania depozytów można znaleźć na stronie www.bfg.pl). Gwarancjami BFG w 100 % objęte są depozyty zgromadzone w banku przez jedną osobę, według stanu na dzień zawieszenia działalności banku, do wysokości równowartości w złotych 100 000,00 euro, obliczanej według kursu średniego NBP.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Rajczy
Prezes Zarządu | Iwona Wróbel |
Członek Zarządu | Jolanta Sury |
Członek Zarządu | Paulina Bogdał-Duraj |
Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Rajczy
Przewodniczący Rady Nadzorczej | Kotrys Jacek |
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej | Kreczmer Izabela |
Sekretarz Rady Nadzorczej | Czyżowska Izabela |
Członek Rady Nadzorczej | Furczyk Maria |
Członek Rady Nadzorczej | Gałuszka Franciszka |
Członek Rady Nadzorczej | Pieczarka Monika |
Członek Rady Nadzorczej | Bernal Jolanta |
OŚWIADCZENIE O STOSOWANIU „ZASAD ŁADU KORPORACYJNEGO DLA INSTYTUCJI NADZOROWANYCH”
Zarząd Banku Spółdzielczego w Rajczy oświadcza, że Bank Spółdzielczy w Rajczy i jego organy w zakresie swoich kompetencji będą stosować „Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych”, przyjęte uchwałą Komisji Nadzoru Finansowego Nr 218/2014 z dnia 22 lipca 2014 roku (Dz. Urz. KNF poz. 17).
Dokumenty wymagane prawem do pobrania:
- Polityka Informacyjna Banku
- Polityka Zarządzania Ładem Korporacyjnym
- Polityka Przeciwdziałania Konfliktom Interesów
- Oświadczenie Zarządu i ocena stosowania Zasad Ładu Korporacyjnego
- Uchwała Zarządu i Rady Nadzorczej– ujawnienie informacji o charakterze ilościowym i jakościowym dotyczących adekwatności kapitałowej
- Uchwała Rady Nadzorczej w sprawie zatwierdzenia Polityki Ujawniania Informacji
- Uchwała Rady Nadzorczej w sprawie polityki wynagradzania oraz raport
- Informacja o charakterze ilościowym i jakościowym dotyczące adekwatności kapitałowej
- Informacja o sytuacji ekonomiczno-finansowej banku
- Informacja dla członków BS (prawa i obowiązki wynikające z członkostwa)
- Struktura organizacyjna banku
- Opis systemu kontroli wewnętrznej w Banku